Grand Slam 2000
New York City, New York, U.S.A.
August 30 - September 12, 2010
RESULTS -- Tuesday, August 31
Men's Singles - First Round
[1] R Nadal (ESP) d T Gabashvili (RUS) 76(4) 76(4) 63
[3] N Djokovic (SRB) d V Troicki (SRB) 63 36 26 75 63
[8] F Verdasco (ESP) d F Fognini (ITA) 16 75 61 46 63
[10] D Ferrer (ESP) d A Dolgopolov (UKR) 62 62 63
A Clement (FRA) d [16] M Baghdatis (CYP) 63 26 16 64 75
[19] M Fish (USA) d J Hajek (CZE) 60 36 46 60 61
[23] F Lopez (ESP) d S Giraldo (COL) 64 64 64
J Chardy (FRA) d [24] E Gulbis (LAT) 62 76(1) 64
J Benneteau (FRA) d [28] R Stepanek (CZE) 64 62 46 64
P Polansky (CAN) d [30] J Monaco (ARG) 62 76(5) 63
[31] D Nalbandian (ARG) d R De Voest (RSA) 76(4) 36 64 67(6) 64
J Blake (USA) d K Vliegen (BEL) 63 62 64
E Schwank (ARG) d Robby Ginepri (USA) 64 76(3) 46 63
D Istomin (UZB) d M Gonzalez (ARG) 75 75 61
T Robredo (ESP) d L Rosol (CZE) 64 63 61
D Gimeno-Traver (ESP) d J Nieminen (FIN) 76(1) 64 63
B Becker (GER) d D Brands (GER) 6(1) 76(5) 64
B Paire (FRA) d R Schuettler (GER) 63 63 46 36 76(2)
F Serra (FRA) d F Mayer (GER) 75 62 60
P Petzschner (GER) d D Lojda (CZE) 63 61 61
A Mannarino (FRA) d P Riba (ESP) 36 61 64 46 76(1)
P Cuevas (URU) d J Silva (BRA) 76(0) 61 62
Doubles - First Round
M Damm (CZE) / F Polasek (SVK) d [3] L Dlouhy (CZE) / L Paes (IND) 67(7) 63 64
[5] L Kubot (POL) / O Marach (AUT) d R Hutchins (GBR) / S Lipsky (USA) 76(4) 63
M Melo (BRA) / B Soares (BRA) d [6] F Cermak (CZE) / M Mertinak (SVK) 76(4) 75
M Fyrstenberg (POL) / M Matkowski (POL) d G Garcia-Lopez (ESP) / A Montanes (ESP) 63 64
[10] W Moodie (RSA) / D Norman (BEL) d A Courtney (USA) / M Shabaz (USA) 63 64
[14] S Aspelin (SWE) / P Hanley (AUS) d M Russell (USA) / D Tursunov(RUS) 63 36 63
[16] R Bopanna (IND) / A Qureshi (PAK) d B Battistone (USA) / R DeHeart (USA) 63 76(7)
S Stakhovsky (UKR) / M Youzhny (RUS) d Y Lu (TPE) / J Tipsarevic (SRB) 76(12) 76(2)
R Ram (USA) / B Reynolds (USA) d S Huss (AUS) / A Sa (BRA) 63 63
M Chiudinelli (SUI) / L Lacko (SVK) d D Martin (USA) / D Young (USA) 64 75
Order of Play Wednesday September 1st
Arthur Ashe Stadium 11:00
Women's Singles - 2nd Round
Ana Ivanovic(SRB) vs. Jie Zheng(CHN)[21]
Not Before:1:00
Men's Singles - 1st Round
Andy Murray(GBR)[4] vs. Lukas Lacko(SVK)
Women's Singles - 2nd Round
Rebecca Marino(CAN) vs. Venus Williams(USA)[3]
Arthur Ashe Stadium 7:00
Women's Singles - 2nd Round
Sally Peers(AUS) vs. Kim Clijsters(BEL)[2]
Men's Singles - 2nd Round
Janko Tipsarevic(SRB) vs. Andy Roddick(USA)[9]
Louis Armstrong Stadium 11:00
Men's Singles - 1st Round
Sam Querrey(USA)[20] vs. Bradley Klahn(USA)
Women's Singles - 2nd Round
Daniela Hantuchova(SVK)[24] vs. Vania King(USA)
Women's Singles - 2nd Round
Melanie Oudin(USA) vs. Alona Bondarenko(UKR)[29]
Men's Singles - 1st Round
Frederico Gil(POR) vs. John Isner(USA)[18]
Men's Doubles - 1st Round
Bob Bryan(USA)[1] /Mike Bryan(USA)[1] vs. Alexandr Dolgopolov(UKR) /Bjorn Phau(GER)
Grandstand 11:00
Women's Singles - 2nd Round
Gisela Dulko(ARG) vs. Victoria Azarenka(BLR)[10]
Men's Singles - 1st Round
Michael Llodra(FRA) vs. Tomas Berdych(CZE)[7]
Women's Singles - 2nd Round
Francesca Schiavone(ITA)[6] vs. Maria Elena Camerin(ITA)
Men's Singles - 2nd Round
Gael Monfils(FRA)[17] vs. Igor Andreev(RUS)
Court 4 11:00
Men's Singles - 1st Round
Potito Starace(ITA) vs. Nicolas Almagro(ESP)[14]
Men's Singles - 1st Round
Mikhail Kukushkin(KAZ) vs. Stanislas Wawrinka(SUI)[25]
Women's Singles - 2nd Round
Sara Errani(ITA) vs. Alisa Kleybanova(RUS)[28]
Women's Singles - 2nd Round
Agnes Szavay(HUN) vs. Flavia Pennetta(ITA)[19]
Court 6 11:00
Women's Doubles - 1st Round
Jelena Jankovic(SRB) /Bojana Jovanovski(SRB) vs. Kimiko Date Krumm(JPN) /Ayumi Morita(JPN)
Men's Singles - 1st Round
Juan Ignacio Chela(ARG) vs. Yen-Hsun Lu(TPE)
Men's Doubles - 1st Round
Arnaud Clement(FRA) /Nicolas Mahut(FRA) vs. Mahesh Bhupathi(IND)[4] /Max Mirnyi(BLR)[4]
Women's Singles - 2nd Round
Petra Kvitova(CZE)[27] vs. Elena Baltacha(GBR)
Mixed Doubles - 1st Round
Anabel Medina Garrigues(ESP) /Marc Lopez(ESP) vs. Lisa Raymond(USA)[7] /Wesley Moodie(RSA)[7]
Court 7 11:00
Men's Singles - 1st Round
Sergiy Stakhovsky(UKR) vs. Peter Luczak(AUS)
Men's Doubles - 1st Round
Marc Lopez(ESP) /Pere Riba(ESP) vs. Mardy Fish(USA)[15] /Mark Knowles(BAH)[15]
Men's Singles - 1st Round
Dudi Sela(ISR) vs. Xavier Malisse(BEL)
Women's Doubles - 1st Round
Bethanie Mattek-Sands(USA)[15] /Meghann Shaughnessy(USA)[15] vs. Christina McHale(USA) /Riza Zalameda(USA)
Court 8 11:00
Men's Singles - 1st Round
Ruben Ramirez Hidalgo(ESP) vs. Dustin Brown(JAM)
Women's Singles - 2nd Round
Tsvetana Pironkova(BUL)[32] vs. Mandy Minella(LUX)
Men's Singles - 1st Round
Tobias Kamke(GER) vs. Philipp Kohlschreiber(GER)[29]
Women's Doubles - 1st Round
Chia-Jung Chuang(TPE) /Olga Govortsova(BLR) vs. Darija Jurak(CRO) /Kaia Kanepi(EST)
Court 10 11:00
Men's Singles - 1st Round
Marcel Granollers(ESP) vs. Andreas Seppi(ITA)
Mixed Doubles - 1st Round
Zi Yan(CHN) /Rohan Bopanna(IND) vs. Aravane Rezai(FRA) /Rajeev Ram(USA)
Women's Doubles - 1st Round
Julie Coin(FRA) /Alize Cornet(FRA) vs. Liezel Huber(USA)[2] /Nadia Petrova(RUS)[2]
Women's Doubles - 1st Round
Daniela Hantuchova(SVK) /Caroline Wozniacki(DEN) vs. Andrea Hlavackova(CZE) /Lucie Hradecka(CZE)
Mixed Doubles - 1st Round
Vania King(USA)[8] /Horia Tecau(ROU)[8] vs. Kveta Peschke(CZE) /Aisam-Ul-Haq Qureshi(PAK)
Court 11 11:00
Men's Singles - 1st Round
Ryan Harrison(USA) vs. Ivan Ljubicic(CRO)[15]
Women's Singles - 2nd Round
Sybille Bammer(AUT) vs. Elena Dementieva(RUS)[12]
Men's Singles - 1st Round
Mikhail Youzhny(RUS)[12] vs. Andrey Golubev(KAZ)
Women's Singles - 2nd Round
Samantha Stosur(AUS)[5] vs. Anastasia Rodionova(AUS)
Court 12 11:00
Men's Singles - 1st Round
Guillermo Garcia-Lopez(ESP) vs. Lukasz Kubot(POL)
Men's Doubles - 1st Round
Eduardo Schwank(ARG) /Horacio Zeballos(ARG) vs. Colin Fleming(GBR) /Ken Skupski(GBR)
Women's Doubles - 1st Round
Hilary Barte(USA) /Lindsay Burdette(USA) vs. Elena Vesnina(RUS)[14] /Vera Zvonareva(RUS)[14]
Women's Doubles - 1st Round
Tatjana Malek(GER) /Andrea Petkovic(GER) vs. Alexa Glatch(USA) /Coco Vandeweghe(USA)
Court 13 11:00
Women's Singles - 2nd Round
Anastasia Pavlyuchenkova(RUS)[20] vs. Sania Mirza(IND)
Women's Singles - 2nd Round
Marion Bartoli(FRA)[13] vs. Virginie Razzano(FRA)
Men's Singles - 1st Round
Gilles Simon(FRA) vs. Donald Young(USA)
Men's Singles - 1st Round
Jack Sock(USA) vs. Marco Chiudinelli(SUI)
Women's Singles - 2nd Round
Shahar Peer(ISR)[16] vs. Pauline Parmentier(FRA)
Court 14 11:00
Men's Singles - 1st Round
Victor Hanescu(ROU) vs. Carlos Berlocq(ARG)
Women's Doubles - 1st Round
Nuria Llagostera Vives(ESP)[3] /Maria Jose Martinez Sanchez(ESP)[3] vs. Alexandra Dulgheru(ROU) /Magdalena Rybarikova(SVK)
Men's Doubles - 1st Round
Kevin Anderson(RSA) /Victor Hanescu(ROU) vs. Jurgen Melzer(AUT)[7] /Philipp Petzschner(GER)[7]
Mixed Doubles - 1st Round
Jill Craybas(USA) /Michael Russell(USA) vs. Yaroslava Shvedova(KAZ) /Julian Knowle(AUT)
Men's Doubles - 1st Round
Sekou Bangoura(USA) /Nathan Pasha(USA) vs. Michael Kohlmann(GER) /Jarkko Nieminen(FIN)
Court 15 11:00
Women's Doubles - 1st Round
Su-Wei Hsieh(TPE)[16] /Shuai Peng(CHN)[16] vs. Ekaterina Dzehalevich(BLR) /Tatiana Poutchek(BLR)
Women's Doubles - 1st Round
Sofia Arvidsson(SWE) /Johanna Larsson(SWE) vs. Vitalia Diatchenko(RUS) /Ipek Senoglu(TUR)
Women's Doubles - 1st Round
Kai-Chen Chang(TPE) /Raquel Kops-Jones(USA) vs. Maria Kirilenko(RUS)[10] /Agnieszka Radwanska(POL)[10]
Men's Doubles - 1st Round
David Marrero(ESP) /Ruben Ramirez Hidalgo(ESP) vs. Jan Hajek(CZE) /Kristof Vliegen(BEL)
Court 16 11:00
Women's Doubles - 1st Round
Kirsten Flipkens(BEL) /Jasmin Woehr(GER) vs. Sorana Cirstea(ROU) /Lucie Safarova(CZE)
Women's Doubles - 1st Round
Julia Goerges(GER) /Anna-Lena Groenefeld(GER) vs. Alicja Rosolska(POL) /Chanelle Scheepers(RSA)
Women's Doubles - 1st Round
Liga Dekmeijere(LAT) /Angelique Kerber(GER) vs. Jarmila Groth(AUS) /Klara Zakopalova(CZE)
Men's Doubles - 1st Round
Michael Berrer(GER) /Viktor Troicki(SRB) vs. Maximo Gonzalez(ARG) /Santiago Ventura(ESP)
Court 17 11:00
Women's Doubles - 1st Round
Arina Rodionova(RUS) /Olga Savchuk(UKR) vs. Alla Kudryavtseva(RUS) /Darya Kustova(BLR)
Men's Doubles - 1st Round
Alejandro Falla(COL) /Santiago Giraldo(COL) vs. Jeremy Chardy(FRA) /Christopher Kas(GER)
Women's Doubles - 1st Round
Iveta Benesova(CZE)[12] /Barbora Zahlavova Strycova(CZE)[12] vs. Akgul Amanmuradova(UZB) /Kristina Barrois(GER)
Mixed Doubles - 1st Round
Carly Gullickson(USA) /Travis Parrott(USA) vs. Gisela Dulko(ARG) /Pablo Cuevas(URU)