View Single Post
Old 01-17-2013, 09:11 AM   #983
Love Game
Talk Tennis Guru
 
Love Game's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: People's Republik of Kalifornia
Posts: 27,293
Exclamation


Schedule for Day 5: Friday 18 January 2013

*SHOW COURTS*


Rod Laver Arena 11:00 AM Start Time
1. Women's Singles - 3rd Round
Angelique Kerber (GER)[5] v. Madison Keys (USA)
2. Women's Singles - 3rd Round
Na Li (CHN)[6] v. Sorana Cirstea (ROU)[27]
3. Men's Singles - 3rd Round
Novak Djokovic (SRB)[1] v. Radek Stepanek (CZE)[31]
7:00 PM Start Time
1. Women's Singles - 3rd Round
Venus Williams (USA)[25] v. Maria Sharapova (RUS)[2]
2. Men's Singles - 3rd Round
David Ferrer (ESP)[4] v. Marcos Baghdatis (CYP)[28]

Hisense Arena 11:00 AM Start Time
1. Women's Singles - 3rd Round
Heather Watson (GBR) v. Agnieszka Radwanska (POL)[4]
2. Women's Singles - 3rd Round
Ana Ivanovic (SRB)[13] v. Jelena Jankovic (SRB)[22]
3. Men's Singles - 3rd Round
Kevin Anderson (RSA) v. Fernando Verdasco (ESP)[22]
7:00 PM Start Time
1. Men's Singles - 3rd Round
Jurgen Melzer (AUT)[26] v. Tomas Berdych (CZE)[5]
2. Mixed Doubles - 1st Round
Sania Mirza (IND)[3] v. Samantha Stosur (AUS)
Bob Bryan (USA)[3] v. Luke Saville (AUS)

Margaret Court Arena 11:00 AM Start Time
1. Women's Singles - 3rd Round
Ekaterina Makarova (RUS)[19] v. Marion Bartoli (FRA)[11]
Not Before:1:00 PM
2. Men's Singles - 3rd Round
Julien Benneteau (FRA)[32] v. Janko Tipsarevic (SRB)[8]
3. Men's Singles - 3rd Round
Sam Querrey (USA)[20] v. Stanislas Wawrinka (SUI)[15]
7:00 PM Start Time
1. Men's Doubles - 2nd Round
Daniele Bracciali (ITA) v. Alex Bolt (AUS)
Lukas Dlouhy (CZE) v. Greg Jones (AUS)

Show Court 2 11:00 AM Start Time
1. Mixed Doubles - 1st Round
Katarina Srebotnik (SLO) v. Olivia Rogowska (AUS)
Nenad Zimonjic (SRB) v. Marinko Matosevic (AUS)
2. Women's Doubles - 2nd Round
Ashleigh Barty (AUS) v. Maria Kirilenko (RUS)[3]
Casey Dellacqua (AUS) v. Lisa Raymond (USA)[3]
3. Men's Doubles - 2nd Round
Mike Bryan (USA)[1] v. Flavio Cipolla (ITA)
Bob Bryan (USA)[1] v. Andreas Seppi (ITA)
4. Men's Singles - 3rd Round
Evgeny Donskoy (RUS) v. Kei Nishikori (JPN)[16]

Show Court 3 11:00 AM Start Time
1. Women's Singles - 3rd Round
Julia Goerges (GER)[18] v. Jie Zheng (CHN)
2. Mixed Doubles - 1st Round
Bojana Bobusic (AUS) v. Anabel Medina Garrigues (ESP)
Chris Guccione (AUS) v. Bruno Soares (BRA)
3. Men's Singles - 3rd Round
Nicolas Almagro (ESP)[10] v. Jerzy Janowicz (POL)[24]
4. Women's Singles - 3rd Round
Valeria Savinykh (RUS) v. Kirsten Flipkens (BEL)

Court 6 11:00 AM Start Time
1. Women's Doubles - 2nd Round
Mathilde Johansson (FRA) v. Su-Wei Hsieh (TPE)[15]
Pauline Parmentier (FRA) v. Shuai Peng (CHN)[15]
2. Men's Doubles - 2nd Round
Paolo Lorenzi (ITA) v. Marcel Granollers (ESP)[3]
Potito Starace (ITA) v. Marc Lopez (ESP)[3]
3. Men's Doubles - 2nd Round
Samuel Groth (AUS) v. Jeremy Chardy (FRA)
Matt Reid (AUS) v. Lukasz Kubot (POL)
4. Men's Doubles - 2nd Round
Sergiy Stakhovsky (UKR) v. T.B.D.
Mikhail Youzhny (RUS) v. T.B.D.

Court 8 11:00 AM Start Time
1. Women's Doubles - 2nd Round
Kimiko Date-Krumm (JPN) v. Andrea Hlavackova (CZE)[2]
Arantxa Parra Santonja (ESP) v. Lucie Hradecka (CZE)[2]
2. Women's Doubles - 2nd Round
Xinyun Han (CHN) v. T.B.D.
Yi-Miao Zhou (CHN) v. T.B.D.
3. Men's Doubles - 2nd Round
Juan Sebastian Cabal (COL) v. Yen-Hsun Lu (TPE)
Robert Farah (COL) v. Go Soeda (JPN)
4. Mixed Doubles - 1st Round
Julia Goerges (GER)[8] v. Tamira Paszek (AUT)
Daniel Nestor (CAN)[8] v. Alexander Peya (AUT)

* Remainder of Order of Play @
http://www.australianopen.com/en_AU/...le/index.html#


******
TIME NOW in Melbourne, Victoria, Australia @

http://www.timeanddate.com/worldcloc...een.html?n=152


Love Game is offline   Reply With Quote