If you are in excellence shape and eat healthy, how much do you spend per week on food?

esgee48

G.O.A.T.
I live a simple life. If I do not count dining out but include take out $10-$20 per day. 8-B:happydevil: [I do like hot sandwiches and salads/soups which I rather make at home than take out since they get cold before I can get home.]
 

WildVolley

Legend
About $100 a week. It costs more when I get lazy or don't have time to do much cooking. I'll often cook enough protein and carbs so that I have it for multiple meals. Then I just have to reheat that and cook some vegetables and make a salad.

Prices on many things are going up rapidly. I could easily see 20% or more inflation in what I eat the rest of this year.
 

bobleenov1963

Hall of Fame
About $100 a week. It costs more when I get lazy or don't have time to do much cooking. I'll often cook enough protein and carbs so that I have it for multiple meals. Then I just have to reheat that and cook some vegetables and make a salad.

Prices on many things are going up rapidly. I could easily see 20% or more inflation in what I eat the rest of this year.
One of the 18 years old kids in my neighborhood is taking a gap year between HS and college to currently train in Pompano Beach Florida between September '21 and March '22. His dad texted me the weekly grocery for the 18 years old, about $1800/week, ouch :(


$10.00 for Cauliflower: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$10.00 for Broccoli: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$7.00 for grape tomatoes: 1/2 cup for lunch & 1/2 cup for dinner,

$25.00 for Avocados: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$5.00 for bananas: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$10.00 for 4 lbs of strawberries,

$12.00 for 3 pint of blueberries,

$30.00 for 2 lbs of Tilapia fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$55.00 for 2 lbs of Chilean sea bass fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$38.00 for 2 lbs of salmon fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$82.00 for 2 lbs of lobster claws: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$50.00 for 2 lbs of tuna fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$20.00 for 2 lbs of clams: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$18.00 for 2 lbs of muscles: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$62.00 for 7x32 oz of harmless coconut water

$7.00 for bottle water
 

WildVolley

Legend
One of the 18 years old kids in my neighborhood is taking a gap year between HS and college to currently train in Pompano Beach Florida between September '21 and March '22. His dad texted me the weekly grocery for the 18 years old, about $1800/week, ouch :(

....
That's crazy. That kid eats a lot and has expensive tastes.

I get a lot of my organic vegetables frozen and then just heat them before a meal. I'm lucky that I have access to a lot of free fruit given my coastal neighborhood and the fact that the neighbors don't eat a lot of what is on their trees. The pomegranates are now in season and I'm going to have to juice most of them. I have an endless supply of free lemons, though I've run out of free oranges and tangerines. This next year, I'm going to be more serious about getting a garden going. The problem around here is battling the ground squirrels.
 

Harry_Wild

G.O.A.T.
I spend around $150-$200 a week! I limit my eating out at my restaurants to 2 times a month now! Got food poisoning about a month ago and that put a stop to eating on a daily basis, save $800 a week or more!
 

antony

Professional
One of the 18 years old kids in my neighborhood is taking a gap year between HS and college to currently train in Pompano Beach Florida between September '21 and March '22. His dad texted me the weekly grocery for the 18 years old, about $1800/week, ouch :(


$10.00 for Cauliflower: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$10.00 for Broccoli: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$7.00 for grape tomatoes: 1/2 cup for lunch & 1/2 cup for dinner,

$25.00 for Avocados: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$5.00 for bananas: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$10.00 for 4 lbs of strawberries,

$12.00 for 3 pint of blueberries,

$30.00 for 2 lbs of Tilapia fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$55.00 for 2 lbs of Chilean sea bass fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$38.00 for 2 lbs of salmon fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$82.00 for 2 lbs of lobster claws: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$50.00 for 2 lbs of tuna fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$20.00 for 2 lbs of clams: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$18.00 for 2 lbs of muscles: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$62.00 for 7x32 oz of harmless coconut water

$7.00 for bottle water
I have friends in Boca that want me to move there. What tennis center in Pompano Beach do they recommend for that kind of immersive training?
 

Harry_Wild

G.O.A.T.
One of the 18 years old kids in my neighborhood is taking a gap year between HS and college to currently train in Pompano Beach Florida between September '21 and March '22. His dad texted me the weekly grocery for the 18 years old, about $1800/week, ouch :(


$10.00 for Cauliflower: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$10.00 for Broccoli: 1/2 lbs for lunch & 1/2 lbs for dinner,

$7.00 for grape tomatoes: 1/2 cup for lunch & 1/2 cup for dinner,

$25.00 for Avocados: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$5.00 for bananas: 1 for breakfast, two before lunch and two before dinner,

$10.00 for 4 lbs of strawberries,

$12.00 for 3 pint of blueberries,

$30.00 for 2 lbs of Tilapia fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$55.00 for 2 lbs of Chilean sea bass fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$38.00 for 2 lbs of salmon fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$82.00 for 2 lbs of lobster claws: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$50.00 for 2 lbs of tuna fillets: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$20.00 for 2 lbs of clams: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$18.00 for 2 lbs of muscles: 1 lbs for lunch and 1 lbs for dinner

$62.00 for 7x32 oz of harmless coconut water

$7.00 for bottle water
Prices of grocery and restaurants items in U.S. in 2025! $7.00 for bottle water? LOL!
 

antony

Professional
Prices of grocery and restaurants items in U.S. in 2025! $7.00 for bottle water? LOL!
Reminds me of scheming textbook receipts for party supply slush funding from the fraternity lol

love harmless coco water

kid’s got pretty good taste

needs more steak though
 

esgee48

G.O.A.T.
That's crazy. That kid eats a lot and has expensive tastes.

I get a lot of my organic vegetables frozen and then just heat them before a meal. I'm lucky that I have access to a lot of free fruit given my coastal neighborhood and the fact that the neighbors don't eat a lot of what is on their trees. The pomegranates are now in season and I'm going to have to juice most of them. I have an endless supply of free lemons, though I've run out of free oranges and tangerines. This next year, I'm going to be more serious about getting a garden going. The problem around here is battling the ground squirrels.
Gotta talk to @ByeByePoly and his adventures with Dennis and Denise. 8-B
 

esgee48

G.O.A.T.
The price of beef and pork has gone up about 100% excepting ground beef. I have cut back on this because I can only take one steak a week. Too rich for the old digestive system. Fresh vegetables have also gone up, but only by 10-15%, so I don't really notice this too much.
 

bobleenov1963

Hall of Fame
The price of beef and pork has gone up about 100% excepting ground beef. I have cut back on this because I can only take one steak a week. Too rich for the old digestive system. Fresh vegetables have also gone up, but only by 10-15%, so I don't really notice this too much.
A box of Avocado, 48 of them, has gone up in price from $45USD to $75USD in the past four months.
 

WildVolley

Legend
No, many meals are $1 & free sides. Maybe $11/week when I sphlurgh
You're good at finding deals. Legend!

Do you know how many fish tacos you can buy for a $100 on taco Tuesday? In reality, even taco Tuesday has gotten more expensive around here due to the world spazz out this last year and this year.
 

Ronaldo

Bionic Poster
You're good at finding deals. Legend!

Do you know how many fish tacos you can buy for a $100 on taco Tuesday? In reality, even taco Tuesday has gotten more expensive around here due to the world spazz out this last year and this year.
$100???
 

bobleenov1963

Hall of Fame
I have friends in Boca that want me to move there. What tennis center in Pompano Beach do they recommend for that kind of immersive training?
He is not training for tennis. He is training for beach body and golf, according to his father. He will play for one of the Ivy league schools in Fall '22.

It is spiny lobster season in Florida and you can get fresh lobster right off the boat from local fishermen. I am heading down to Florida in about a month to escape the Northeast cold. Happy feasting !!!!
 

antony

Professional
He is not training for tennis. He is training for beach body and golf, according to his father. He will play for one of the Ivy league schools in Fall '22.

It is spiny lobster season in Florida and you can get fresh lobster right off the boat from local fishermen. I am heading down to Florida in about a month to escape the Northeast cold. Happy feasting !!!!
Happy feasting!!! I just booked a flight to FLL and am visiting some friends until Monday. Making sure we find these lobsters you speak of.
 

tennishabit

Hall of Fame
How much do you spend per week on food for a single person?
lololololol m8, $pend means nothing as it's depending on where/when/what/who/how/etcetcetc. wats ur bmi:?)) any illness/diseases ie ur medical/drug bills:?)) how many times u caught flu/cold in last 10 yrs:?)) how many days do u take to recover from cold/flu. detailed 'excellence(excellent:?)) shape' indicators available online so test urself m8. if exceptionally/extra-ordinarily better >99.99% of the rest population, wowow it's worth of finding out wat u eat n ur daily routine etcetcetc m8...........then to see $howmuch dat'll cost.

otherwise, $wise u'd be better off read billionaires menu etcetcetc plenty out there, only read m8. don't touch m8 as u can't afford:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D..............
 
Top