Power Play League #182 - Shanghai 2019

gn

G.O.A.T.
TALK TENNIS POWER PLAY LEAGUE 2019

WELCOME to the 10th edition of Shanghai Masters(10/06-10/13)


Welcome to the 8th Masters PPL event of the 2019 tennis year and our 10th Shanghai Open Tennis Championships!

>> League File <<

HOW TO PLAY:

SUMMARY:

1. Pick winners for any 16 matches out of 55 matches.

2. For every correct prediction, you get certain assigned points.
For e.g.: [1] N Djokovic (SRB) vs. [5] D Ferrer (ESP) - (7-14)
If you predict Novak as winner and he wins, you get 7 points.
If you predict Ferrer as winner and he wins, you get 14 points.

3. Whoever gets the most points after 16 picks wins the title.

DETAILED EXPLANATION:


For each round of matches, we assign scoring points to each individual. For example, a match between Novak Djokovic (12,920) and David Ferrer (6,505) would have the following scoring points:

[1] N Djokovic (SRB) vs. [5] D Ferrer (ESP) - (7-14)

For the Shanghai Rolex Masters, as it's a Masters 1000, the player picks the winner of 16 out of 55 matches based on the provided scoring points. The scoring points are calculated by a mathematical formula based on the players’ rankings. The objective of the game is to pick a mix of upsets and "sure bets" that will give you the highest score. All matches will be posted in the thread with scoring points and will also be available in the league file. We hope you all join and we can make this bigger and better than our previous events!

REMINDER: You can join at any time (even if you want to pick just the final) but to make all 16 picks for Shanghai, you must make your first pick before the conclusion of the SECOND ROUND.

2018 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2017 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2016 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2015 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2014 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2013 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2012 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2011 Power Play League Tournaments (HTML Link)
2010 Power Play League Tournaments (HTML Link)

Power Play League Overall Rankings (HTML Link)


Please post in this thread if you'll be playing and we will add your name to the file. Have fun!​
 
Last edited:

gn

G.O.A.T.
FIRST ROUND - SUNDAY:

5. Hubert Hurkacz (POL) vs. Zhizhen Zhang (CHN) - (4-23)
8. Joao Sousa (POR) vs. Filip Krajinovic (SRB) - (11-9)
12. Fernando Verdasco (ESP) vs. Taylor Fritz (USA) - (11-9)
16. Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Radu Albot (MDA) - (8-13)
 

gn

G.O.A.T.
FIRST ROUND:

1. Frances Tiafoe (USA) vs. Denis Shapovalov (CAN) - (11-9)
2. [WC] Zhe Li (CHN) vs. Lucas Pouille (FRA) - (27-4)
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
4. [9] Gael Monfils (FRA) vs. Lorenzo Sonego (ITA) - (7-15)
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
7. [Q] Cameron Norrie (GBR) vs. Gilles Simon (FRA) - (11-9)
9. [Q] Vasek Pospisil (CAN) vs. [14] Diego Schwartzman (ARG) - (32-3)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
14. Pablo Cuevas (URU) vs. Cristian Garin (CHI) - (11-9)
15. Jan-Lennard Struff (GER) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (14-7)
17. [Q] Marco Cecchinato (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) - (13-8)
18. Ze Zhang (CHN) vs. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) - (28-4)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
22. [13] David Goffin (BEL) vs. Richard Gasquet (FRA) - (8-13)
23. Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) - (10-10)
24. Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Marin Cilic (CRO) - (12-9)
 

gn

G.O.A.T.
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
 

James P

Hall of Fame
1st Round

3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
17. [Q] Marco Cecchinato (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) - (13-8)

Picks #2-7
 
FIRST ROUND:

2. [WC] Zhe Li (CHN) vs. Lucas Pouille (FRA) - (27-4) 1st Li
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15) 2nd Querrey
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignaco Londero (ARG) - (40-2) 3rd Murray
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8) 4th Opelka
17. [Q] Marco Cecchinato (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) - (13-8) 5th Cecchinato
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15) 6th Millman
 

I Am Finnish

Talk Tennis Guru
#4

6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik
9. [Q] Vasek Pospisil (CAN) vs. [14] Diego Schwartzman (ARG) - (32-3)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
 

Locotus

Hall of Fame
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9) 1st De Minaur
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14) 2nd Bublik
7. [Q] Cameron Norrie (GBR) vs. Gilles Simon (FRA) - (11-9) 3rd Norrie
9. [Q] Vasek Pospisil (CAN) vs. [14] Diego Schwartzman (ARG) - (32-3) 4th Pospisil
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15) 5th Querey
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2) 6th Murray
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8) 7th Chardy
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15) 8th Millman
 

PDJ

G.O.A.T.
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
17. [Q] Marco Cecchinato (ITA) vs. Benoit Paire (FRA) - (13-8)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
 

bezs

G.O.A.T.
7. [Q] Cameron Norrie (GBR) vs. Gilles Simon (FRA) - (11-9) 2nd Simon
14. Pablo Cuevas (URU) vs. Cristian Garin (CHI) - (11-9) 3rd Cuevas
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2) 4th Muzza
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15) 5th Millman
 

stringertom

Bionic Poster
9. (Q) V Pospisil (CAN) vs D Schwartzman (ARG) 32-3

11. (WC) A Murray (GBR) vs (Q) JI Londero (ARG) 40-2

19. (Q) J Chardy (FRA) vs K Edmund (GBR) 13-8
 

TripleATeam

Legend
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
14. Pablo Cuevas (URU) vs. Cristian Garin (CHI) - (11-9)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
24. Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. Marin Cilic (CRO) - (12-9)
 
1. Frances Tiafoe (USA) vs. Denis Shapovalov (CAN) - (11-9) Tiafoe
2. [WC] Zhe Li (CHN) vs. Lucas Pouille (FRA) - (27-4) Li
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9) ADM
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14) Bublik
9. [Q] Vasek Pospisil (CAN) vs. [14] Diego Schwartzman (ARG) - (32-3) Pospisil
10. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. Sam Querrey (USA) - (7-15) Querrey
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2) Murray
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8) Opelka
14. Pablo Cuevas (URU) vs. Cristian Garin (CHI) - (11-9) Garin
15. Jan-Lennard Struff (GER) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (14-7) Struff
18. Ze Zhang (CHN) vs. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) - (28-4) Zhang
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8) Chardy
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15) Millman
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8) Rublev
23. Mikhail Kukushkin (KAZ) vs. Miomir Kecmanovic (SRB) - (10-10) Kecmanovic
Picks 1-15
 

EasyGoing

Professional
3. Alex de Minaur (AUS) vs. [16] John Isner (USA) - (12-9)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
 

bezs

G.O.A.T.
7. [Q] Cameron Norrie (GBR) vs. Gilles Simon (FRA) - (11-9) 2nd Simon
14. Pablo Cuevas (URU) vs. Cristian Garin (CHI) - (11-9) 3rd Cuevas
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2) 4th Muzza
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15) 5th Millman
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8) 6th Opelka
 

Big_Dangerous

Talk Tennis Guru
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
15. Jan-Lennard Struff (GER) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (14-7)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
 

gn

G.O.A.T.
SECOND ROUND - TUESDAY:

27. [9] Gael Monfils (FRA) vs. Hubert Hurkacz (POL) - (7-14)
29. [3] Daniil Medvedev (RUS) vs. [Q] Cameron Norrie (GBR) - (4-25)
30. Joao Sousa (POR) vs. [Q] Vasek Pospisil (CAN) - (5-21)
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40)
35. [15] Nikoloz Basilashvili (GEO) vs. Benoit Paire (FRA) - (9-11)
40. Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. [2] Roger Federer (SUI) - (26-4)
 

James P

Hall of Fame
SECOND ROUND - TUESDAY:

30. Joao Sousa (POR) vs. [Q] Vasek Pospisil (CAN) - (5-21)
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40)
40. Albert Ramos-Vinolas (ESP) vs. [2] Roger Federer (SUI) - (26-4)

Picks #8-10
 

stringertom

Bionic Poster
6. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [Q] Alexander Bublik (KAZ) - (7-14)
11. [WC] Andy Murray (GBR) vs. [Q] Juan Ignacio Londero (ARG) - (40-2)
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8)
15. Jan-Lennard Struff (GER) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (14-7)
19. [Q] Jeremy Chardy (FRA) vs. Kyle Edmund (GBR) - (13-8)
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
Bit late on Matches #11 and #19 there, bud! You snooze you lose 53 points!
 

stringertom

Bionic Poster
20. G Pella (ARG) vs (SE) J Millman (AUS) 6-15

21. A Rublev (RUS) vs (12) B Coric (CRO) 13-8

30. J Sousa (POR) vs (Q) V Pospisil (CAN) 5-21

31. (10) F Fognini (ITA) vs (WC) A Murray (GBR) 2-40
 

gn

G.O.A.T.
30. Joao Sousa (POR) vs. [Q] Vasek Pospisil (CAN) - (5-21)
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40)
 

Locotus

Hall of Fame
13. Reilly Opelka (USA) vs. Dusan Lajovic (SRB) - (12-8) 9th Opelka
30. Joao Sousa (POR) vs. [Q] Vasek Pospisil (CAN) - (5-21) 10th Pospisil
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40) 11th Murray
 

Aussie Darcy

Bionic Poster
20. Guido Pella (ARG) vs. [SE] John Millman (AUS) - (6-15)
21. Andrey Rublev (RUS) vs. [12] Borna Coric (CRO) - (13-8)
22. [13] David Goffin (BEL) vs. Richard Gasquet (FRA) - (8-13)
 

PDJ

G.O.A.T.
20. G Pella (ARG) vs (SE) J Millman (AUS) (6-15)
21. A Rublev (RUS) vs (12) B Coric (CRO) (13-8)
31. (10) F Fognini (ITA) vs (WC) A Murray (GBR) (2-40)
 

Aussie Darcy

Bionic Poster
30. Joao Sousa (POR) vs. Vasek Pospisil (CAN) - (5-21)
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40)
 

TripleATeam

Legend
30. Joao Sousa (POR) vs. [Q] Vasek Pospisil (CAN) - (5-21)
31. [10] Fabio Fognini (ITA) vs. [WC] Andy Murray (GBR) - (2-40)
 

gn

G.O.A.T.
SECOND ROUND:

25. [1] Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) - (4-28)
26. Lucas Pouille (FRA) vs. [16] John Isner (USA) - (11-9)
28. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [6] Stefanos Tsitsipas (GRE) - (14-7)
32. Taylor Fritz (USA) vs. [7] Karen Khachanov (RUS) - (14-7)
33. [8] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) - (6-16)
34. Cristian Garin (CHI) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (13-8)
36. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [4] Dominic Thiem (AUT) - (21-5)
37. [5] Alexander Zverev (GER) vs. [Q] Jeremy Chardy (FRA) - (4-22)
38. [SE] John Millman (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) - (14-7)
39. [13] David Goffin (BEL) vs. Mikhail Kukushkin (KAZ) - (7-14)
 

James P

Hall of Fame
SECOND ROUND:

32. Taylor Fritz (USA) vs. [7] Karen Khachanov (RUS) - (14-7)
33. [8] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) - (6-16)

Picks #11-12
 
33. [8] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) - (6-16)
38. [SE] John Millman (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) - (14-7)
 

I Am Finnish

Talk Tennis Guru
#8

25. [1] Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) - (4-28)
26. Lucas Pouille (FRA) vs. [16] John Isner (USA) - (11-9)
28. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [6] Stefanos Tsitsipas (GRE) - (14-7)
36. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [4] Dominic Thiem (AUT) - (21-5)
 

I Am Finnish

Talk Tennis Guru
#8

25. [1] Novak Djokovic (SRB) vs. Denis Shapovalov (CAN) - (4-28)
26. Lucas Pouille (FRA) vs. [16] John Isner (USA) - (11-9)
28. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [6] Stefanos Tsitsipas (GRE) - (14-7)
36. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [4] Dominic Thiem (AUT) - (21-5)
Cancel 25

33. [8] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) - (6-16)
 

EasyGoing

Professional
28. Felix Auger-Aliassime (CAN) vs. [6] Stefanos Tsitsipas (GRE) - (14-7)
36. [Q] Pablo Carreno Busta (ESP) vs. [4] Dominic Thiem (AUT) - (21-5)
37. [5] Alexander Zverev (GER) vs. [Q] Jeremy Chardy (FRA) - (4-22)
 

bezs

G.O.A.T.
26. Lucas Pouille (FRA) vs. [16] John Isner (USA) - (11-9) 7th Isner
34. Cristian Garin (CHI) vs. [11] Matteo Berrettini (ITA) - (13-8) 8th Berrettini
38. [SE] John Millman (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) - (14-7) 9th Millman
 

Aussie Darcy

Bionic Poster
SECOND ROUND:

26. Lucas Pouille (FRA) vs. [16] John Isner (USA) - (11-9)
33. [8] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. Reilly Opelka (USA) - (6-16)
38. [SE] John Millman (AUS) vs. Andrey Rublev (RUS) - (14-7)
 

stringertom

Bionic Poster
26. L Pouille (FRA) vs (16) J Isner (USA) 11-9

33. [8] R Bautista Agut (ESP) vs R Opelka (USA) 6-16

34. C Garin (CHI) vs (11) M Berrettini (ITA) 13-8
 
Top